TRAMBOLİN CİMNASTİK

TRAMPOLİN CİMNASTİK Eski Fransız Akrobatlara Dayanan 1930`ların başında  George Nissen trapez tarafından dahada geliştirilmiştir.1948 yılında İlk üniversite Oyunlarında Yer Almıştır. 1953 Pan ABD branş olarak resmi olarak kayıtlara geçmiştir.1955 Avrupada ,2005 Yılında TÜRKİYEDE,, 2006 yılında da ilk yarışması gerçekleştirmiştir,Türkiyede  2007 yılında ilk yurt dışı müsabakalara katılmıştır. Trampolin Cimnastik Artistik ve Akrobasi  hareketlerinden oluşan karmaşık,kombinasyonlarda farklı pozisyonlarda sergilenen çok yeni, görsel seyri çok yüksek ve teknik taktik bakımından oldukça çoz çok zor ve farklılık gösteren son derece hızla gelişen bir cimnastik branşıdır. 1957 den bu yana dünya şampiyonası yapılmakta, 1978 den bu yana olimpiyatlarda yer almaktadır.

 

SENKRONİZE TRAMBOLİN

İki Tarambolin üstünde iki farklı cimnastikçi aynı anda zıplayarak senkronize şekilde aynı zamanda seri becerilerini tam olarak aynı,rutin olarak  gerçekleştirir. Çift aynı anda aynı yükseklikte zıplamak zorundadır. Eğer senkronizasyon eksikliği olursa puan düşülür. Rutin zorluk derecesi bireysel trambolin rutinleri ve kazananı belirlemek için puan eklenen noktaları için aynı şekilde belirlenir.

             

DOUBLE MİNİ-TRAMPOLİN (DMT)

Eğimli bir sonu ve düz bir yatak vardır.Cimnastikçi  önce düz kısmı atlayarak sonra eğimli kısmına atlar ve daha sonra bitiş gerçekleştirilir.

TUMBLİNG

Tumbling güç olarakda bilinen,aynı zamanda tumplıng trampolını zemininde zıplayarak, bu zemin üzerinde artistik cimnastik becerilerinide bir araya getiren bir akrobatik disiplindir. 25 metre uzunluğunda yaylı parçadan oluşan bir platformdur. Yarışmacılar, bükülü takla `bitiriş beceri ile biten 25 metrelık tumplıng boyunca sekiz beceriler dahil olmak üzere her iki geçiş gerçekleştirir.