AEROBİK CİMNASTİK

Aerobik cimnastik, cimnastiğin “ritmik” ve “artistik” kollarının etkileşiminden doğan yeni bir cimnastik branşıdır. Ritmik cimnastikteki esneklik ve estetik açıdan oluşan görsel şölen ile artistik cimnastikteki gücün ve kuvvetin , hız ve çabukluğun düşündürme yeteneği ile tek bedende buluşturulmasının yanında dansta yer alan ritimle ve tiyatral ifadelerle de desteklenmesi sonucu oluşan “aerobik cimnastik” günümüzde adından söz ettirmeye başlamıştır. Aletsiz cimnastik branşı olan aerobik cimnastik, ülkemizde de yakın tarihlerde ilgi görmeye başlamıştır ve bir “dünya üçüncülüğümüz” bulunmaktadır.

Aerobik cimnastik, tekli (IM-IW) 2 li (MP) 3 lü (TR) ve 6 lı(GR) gruplar olmak üzere yas kategorilerine ayrılmaktadır ve içerisinde200’ü aşkın element(hareket grupları)bulunmaktadır. Element havuzundan(A-dinamik kuvvet, B-statik kuvvet, C-sıçrama ve atlamalar, D-denge ve esneklik) yararlanılarak, yaş gruplarına göre talep edilen zorlukta seçilen bu elementler, sporcunun performansı içerisinde seri aralarında lift(sporcuların birbirlerini kaldırması v.b) yapılarak serilerdeki kompozisyonlara uygun halde sporcuların performanslarında yer alır. Yarışma podyumu, tek-çift ve trio’larda 7x7, gruplarda ise 10x10‘dur. Aerobik cimnastik aletsiz olmasına rağmen bu spor branşında antrenman esnasında bulunması zorunlu aletler kesinlikle vardır . Her ne kadar seri içerisinde aletler yer almasa da, sporcunun eğitim ve hazırlık süreci içerisinde son derece önem arz etmektedir. Bu aletler; atlamalara-sıçramalara ve güce dayalı belli başlı bilinen jimnastik aletleridir.

Aerobik cimnastik ülkemizde hakkında çok bilgi sahibi olunmayan ve yanlış yorumlara maruz kalan, her şeye rağmen bu konuda, Türkiye Jimnastik Federasyonu, antrenörler ve sayılı cimnastik kulüplerinin yardımlarıyla desteklenen ve gençler tarafından yoğun ilgi görmeye başlayan cimnastikteki yeni bir akımdır…